Tap to Zoom
Price Details
| CIF Mombasa (JPY) | 2,199,520 |
|---|---|
| CIF Mombasa (USD) | 14,517 |
| Cost breakdown - Delivered to Nairobi | (KES) |
|---|---|
| CIF Mombasa | 1,891,587 |
| Estimated Import Duty | 1,166,692 |
| Port Clearance Fees | 85,000 |
| Transport to Nairobi | 18,000 |
| Total Cost (Price in Kenya) | 3,161,279 |
*The price figures are estimated. Please submit query to get accurate / discounted price.
Vehicle Details
Auction House
TAA Yokohama
Make
MAZDA
Model
MAZDA3
Year
2020
Engine Size
1800 cc
Transmission
Automatic
Chassis Code
BP8P
Grade
XD L Package 4WD
Color
white
Mileage
57,000 KMs
Condition Score
4.5
Equipment
AAC
Get a Quote
Not exactly what you are looking for?
View MAZDA MAZDA3 Dealer Stock & Live Auctions Get Daily AlertsStandard Features for BP8P 3 FASTBACK XD 100TH ANNIVERSARY SP ED 2020 WCDOTY AWARD COMMEMORATIVE MODEL
Catalog Match:
3 FASTBACK XD 100TH ANNIVERSARY SP ED 2020 WCDOTY AWARD COMMEMORATIVE MODEL
Performance
| Engine | S8-DPTS |
| Fuel | Diesel |
| Drive System | Full-time 4WD |
| Transmission | 6AT |
| Suspension (Front) | McPherson Strut type |
| Suspension (Rear) | Torsion beam |
Features & Size
| Tires | 215/45R18 89W |
| Dimensions | 4460x1795x1440mm |
| Wheelbase | 2725mm mm |
| Turning Radius | 5.3m |
| Interior | Fabric / Cloth |
| Seating Capacity | 5 Persons |
Want to learn more? View full MAZDA MAZDA3 specifications and market prices in Kenya in our detailed review below.
Vehicle Specifications for MAZDA MAZDA3 (BP8P)
2021.1~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2021.11~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2020.6~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2019.5~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2019.10~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)