Tap to Zoom
Price Details
| CIF Mombasa (JPY) | 6,808,600 |
|---|---|
| CIF Mombasa (USD) | 44,937 |
| Cost breakdown - Delivered to Nairobi | (KES) |
|---|---|
| CIF Mombasa | 5,855,396 |
| Estimated Import Duty | 2,609,478 |
| Port Clearance Fees | 135,000 |
| Transport to Nairobi | 18,000 |
| Total Cost (Price in Kenya) | 8,617,874 |
*The price figures are estimated. Please submit query to get accurate / discounted price.
Vehicle Details
Auction House
Guliver Oneprice
Make
BMW
Model
X5 SERIES
Year
2021
Engine Size
3000 cc
Transmission
Automatic
Drive System
4WD / AWD
Chassis Code
JU8230S
Grade
X5XDRIVE35DM SPORT 4WD
Color
PEARL
Mileage
30,000 KMs
Condition Score
5
Equipment
AAC
Get a Quote
Not exactly what you are looking for?
View BMW X5 SERIES Dealer Stock & Live Auctions Get Daily AlertsStandard Features for JU8230S X5 X DRIVE 35D
Catalog Match:
X5 X DRIVE 35D
Performance
| Engine | B57D30B |
| Fuel | Diesel |
| Drive System | Full-time 4WD |
| Transmission | 8AT |
| Suspension (Front) | Double wishbone type Coil spring |
| Suspension (Rear) | Multi-link Coil spring |
Features & Size
| Tires | 265/50R19 |
| Dimensions | 4935x2005x1770mm |
| Wheelbase | 2975mm mm |
| Turning Radius | 5.9m |
| Interior | Fabric / Cloth |
| Seating Capacity | 5 Persons |
Want to learn more? View full BMW X5 SERIES specifications and market prices in Kenya in our detailed review below.
Vehicle Specifications for BMW X5 SERIES (JU8230S)
2022.6~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2022.1~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2022.10~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2021.5~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2021.4~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2021.2~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)