Tap to Zoom
Price Details
| CIF Mombasa (JPY) | 1,947,000 |
|---|---|
| CIF Mombasa (USD) | 12,850 |
| Cost breakdown - Delivered to Nairobi | (KES) |
|---|---|
| CIF Mombasa | 1,674,420 |
| Estimated Import Duty | 828,653 |
| Port Clearance Fees | 85,000 |
| Transport to Nairobi | 18,000 |
| Total Cost (Price in Kenya) | 2,606,073 |
*The price figures are estimated. Please submit query to get accurate / discounted price.
Vehicle Details
Auction House
MIRIVE Osaka
Make
MAZDA
Model
MAZDA3
Year
2020
Engine Size
1500 cc
Transmission
Automatic
Chassis Code
BP5P
Grade
15S
Color
silver
Mileage
34,000 KMs
Condition Score
4.5
Equipment
AC
Get a Quote
Not exactly what you are looking for?
View MAZDA MAZDA3 Dealer Stock & Live Auctions Get Daily AlertsStandard Features for BP5P 3 FASTBACK 15S 100TH ANNIVERSARY SP ED 2020WCDOTY AWARD COMMEMORATIVE
Catalog Match:
3 FASTBACK 15S 100TH ANNIVERSARY SP ED 2020WCDOTY AWARD COMMEMORATIVE
Performance
| Engine | P5-VPS |
| Fuel | Regular unleaded gasoline |
| Drive System | Full-time 4WD |
| Transmission | 6AT |
| Suspension (Front) | McPherson Strut type |
| Suspension (Rear) | Torsion beam |
Features & Size
| Tires | 215/45R18 89W |
| Dimensions | 4460x1795x1440mm |
| Wheelbase | 2725mm mm |
| Turning Radius | 5.3m |
| Interior | Fabric / Cloth |
| Seating Capacity | 5 Persons |
Want to learn more? View full MAZDA MAZDA3 specifications and market prices in Kenya in our detailed review below.
Vehicle Specifications for MAZDA MAZDA3 (BP5P)
2021.11~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2020.6~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2020.5~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2020.11~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2019.5~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)
2019.10~
Package
Chassis
Drive
Transm.
Disp. (CC)